“Sağlıklı Besinler” her bireye sağlık getirir mi?

Her diyet, her ‘sağlıklı’ kavramı, her ‘sağlıklı besin’ ve ‘sağlıklı beslenme alışkanlığı’ her birey için sağlıklı birer alternatif olmayabilir. Özellikle de kronik bir hastalığınız varsa. Sizin için en sağlıklı beslenme örüntüsünü oluşturacak kişilerin beslenme uzmanları olduğunu söyleyen Diyetisyen Elif Aynalı, sağlıklı diye adlandırılan besinlerin nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmaması değil; bedenen, ruhen ve sosyal açıdan da tam bir iyilik halinin olmasıdır. Sağlığı korumadaki beslenmenin önemi ise tartışılamayacak kadar büyük olduğunu söyleyen Dyt. Elif Aynalı, “Bu noktada sorulması gereken çok önemli birkaç soru vardır. Kısaca değinmek gerekirse;

Sağlık diye adlandırılan bu besinler;

Kime göre sağlıklıdır?

Nasıl kullanılırsa sağlıklıdır?

Ne zaman kullanılırsa sağlıklıdır?

Ne kadar miktarı sağlıklıdır?

Ne sıklıkta tüketilmesi sağlıklıdır?

Hiçbir hastalığı bulunmayan, ideal kilosunda olan, ideal yağ ve kas yüzdelerine sahip bir bireyin arada sırada tükettiği çikolata veya fast food onun sağlığını bozar mı?

Hipoglisemisi olan birinin vitamin, mineral ve posa açısından yüksek meyveleri yalın halde, tek bir ana öğün olarak tüketmesi kan şekeri dalgalanmalarına neden olur mu?

Protein açısından zengin, total yağ açısından fakir tavuğun göğüs etinin her öğünde, belirli bir miktar olmaksızın tüketilmesi doğru mu?

Gastroözofageal reflüsü olan bir bireyin yatmadan hemen önce sağlıklı yağ asitlerinden oluşan yağlı tohumlar grubundan bir avuç tüketmesi mide asiditesini etkileyerek, yatar pozisyona geçtiğinde onu rahatsız eder mi?

Kalp damar hastalıklarından korunmamızı sağlayan tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden (MUFA ve PUFA) zengin avokado, zeytin/fındık yağı ve diğer bitkisel yağlar, badem, fındık ceviz gibi omega 3, omega 6 ve omega 9 açısından dengeli yağlı tohumlar sağlıklı kabul edilebilir fakat ne de olsa hepsi yağ çeşididir ve fazla miktarda kullanılmaları yine LDL kolesterolü yükselterek kalp damar hastalıkları riskinizi arttırmaya ve kilo almanıza neden olabilir.

Beyaz undan yapılmış ekmeğe göre sağlıklı olduğu düşünülerek tercih edilen tam tahıllı, kepekli, çavdar ekmekleri; aynı kaloride daha fazla posa ve vitamin-mineral içerir. Günlük beslenmede özellikle diyabet ve hipoglisemi hastalığına sahip bireylerin bu ekmek çeşitlerini kullanarak beyaz ekmekten kaçınması sağlıklıdır. Fakat bir böbrek hastası, tam taneli ekmeklerde ki yüksek fosfor nedeniyle beyaz ekmek kullanmak durumundadır. Dolayısıyla sağlıklı kabul edilen bir yargı, kronik bir hastalık varlığında sağlıksız duruma gelebilir” şeklinde açıklama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir