SAĞLIKLI BESLEN FİT YAŞA

Fit bir beden için atacağımız ilk adımın her zaman sağlıklı beslenmek olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Batuhan Çitemel, ” Hemen herkes vücudunun fit bir görünümde ve ideal kiloda olmasını istiyor. Başaracağınıza inanarak ve sağlıklı beslenme ilkelerine uyarak sizde fit bir görünüme kavuşabilirsiniz” dedi.

Fit olmak için uygulanması gereken sağlıklı beslenme ilkeleri nelerdir?

Dyt. Batuhan Çitemel, bu ilkelerin neler olduğunu maddeler halinde sıraladı;

Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. En önemli öğün olan kahvaltıyı yaparak güne daha zinde başlayabilir ve daha hızlı çalışan metabolizmaya sahip olabilirsiniz. Böylelikle ideal kiloya ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Gün içerisinde bol su için. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız içine nane, çilek, limon ya da elma dilimleyerek  tatlandırabilirsiniz.
 Su tüketmek vücudunuzdaki açlık hissini azaltacak ve dolayısıyla fazla miktarda yemek yemenizi engelleyecektir.  Ayrıca bol su içmek vücuttaki yağların çözülmesini sağlar ve yağ yakımını hızlandırır.
 

Öğünlerinizi az az, sık sık tüketin. Gün içerisinde 3 ana ve 3 ara öğün tüketebilirsiniz. Ara öğün tüketerek kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz ve çabuk acıkmanızı engelleyerek bir sonraki öğünde çok fazla yemenizi engelleyebilirsiniz.
   

Yağ oranı düşük, lif oranı yüksek hafif gıdaları tüketmeye çalışın. Yağlı, şekerli yiyeceklerden uzak durun ve kalorili içecekler yerine su, ayran, maden suyu tüketmeye özen gösterin.

  Kızartmalardan uzak durun. Et, balık ve tavuk gibi yemekleri ızgara ve haşlama yöntemleriyle pişirin.
  Sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyveler düşük kalori içeriğinin yanı sıra yüksek posa içeriğiyle bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içerdiği vitaminlerle antioksidan deposudurlar.

Gün içerisinde kullandığınız kalori kaynaklarından olan şeker ve tuz miktarlarını azaltın. Yediğiniz yemeğin tuzuna bakmadan tuz eklemeyin.
 Ölçülü olun ve yemek porsiyonlarınıza dikkat edin. Gün içerisinde yemeklerde daha küçük tabaklar kullanabilirsiniz.
 Bahane aramayın ve her gün en az yarım saat fiziksel aktivite yapın.

Tüm bu önerilerin sonucu olarak sağlıklı beslenme düzenini yaşam tarzı haline getirilmesi gerektiğini dile getiren Dyt. Batuhan Çitemel, bu sayede
fit kalmanın mümkün olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir